Youtube Logo ve Banner Ekleme

Arkadaşlar YouTube kategorisi 2.konumuz olan youtube logo ve banner ekleme makaleme hepiniz hoş geldiniz 🙂

Youtube’da hesabınızın logo ve banner’ı kanalınızın türünü simgeleyen önemli bir detaydır. Araştırmalarıma göre Youtube’da kanalınıza giren kullanıcıların %30-38 arası bir kesimi önce logo ve banner’ınıza bakmaktadır. Bu kitle buna göre kanalınızın içeriği hakkında bir fikre sahip olup buna göre içeriklerinizi ziyaret ederler. Logo ve bannerınızı göz yormayan ve izleyicilerin dikkatini çekebilecek tonlarda seçmeniz gerekmektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalarımda yeşil arka plan tonunun kullanıcıların dikkatini çeken en iyi ton olduğunu öğrendim.

Bunun dışında turkuaz, turuncu gibi hareketli tonlar da izleyicilere kanalınızdaki videoları incelemeye teşvik eder. Ben kanal görsellerini Photofiltre adlı programla hazırlıyorum. Eğer profesyonel bir programla çalışmak isterseniz Photoshop ile hazırlayabilirsiniz. Öncelikle kanal görselleri ile ilgili ölçüleri vererek başlayayım. Hazırlayacağınız bannerın minimum 2048×1152 piksel genişliğinde olması gerekmektedir. Daha küçük boyutlu bir bannerı yüklediğinizde Youtube bunu kabul etmiyor. Kanal logosunda ise benim gözlemlediğim kadarıyla bir sınırlama yok, ama benim tavsiye ettiğim ölçü 250×250 pikseldir. Şimdi gelelim kanalımıza nasıl logo ve banner yükleyeceğimize;

Banner Yükleme

  • Öncelikle kanalımızın banner bölümünün kenarındaki kalem simgesine tıklayarak açılan panelden “” yazısına tıklayalım.
  • Açılan pop-up’a hazırladığımız banner’ı sürükleyelim yada dosya seç kısmından banner konumunu seçelim.
Örnek Banner

Logo Yükleme

  • Kanalımızın sol üst bölümündeki mavi simgeye tıklayalım. Açılan panelden “” simgesine tıklayalım.
  • Açılan pop-up’a hazırladığımız logoyu sürükleyelim yada dosya seç kısmından logonun bulunduğu dosyanın konumunu seçelim.
Örnek logolar

Bunlardan başka olarak söyleyeceğim bir detay daha var. Kanalınız için oluşturduğunuz banner ve logonun kanal içeriğinizle mutlaka ilgisinin bulunması gerekmektedir.

Örneğin; Kemal Sunal’ın komik diyaloglarının bulunduğu bir kanalın logosunun ve bannerının Kemal Sunal’ı çağrıştırması gerekmektedir. Ya da dizilerinin bölümlerini yayınladığınız bir kanalda dizi görsellerinin bir arada bulunduğu bir banner seçmeniz kanal içi SEO için faydalı olacaktır.

Youtube logo ve banner ekleme hakkındaki makalem burda sonlanıyor arkadaşlar. Önceki youtube ders makalemiz olan youtube adsense nedir konusuna da bakmanızı tavsiye ediyorum.YouTube Eğitimi için blogumu takip etmeyi unutmayın.

Article Categories:
Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Don't Miss! random posts ..