İnstagram Hesap Güvenliği

Bugün üzerinde durmak istediğim konu instagram hesabını güvene alma başlığı adı altında olacak. İnstagram hesabini güvene alma mevzusu hakkında dört gözle beklenen soruları bu mevzu altında derledim ve basit bir halde cevaplamaya çalıştım. Aşağıdaki soruların cevaplarını bu konuda bulabileceksiniz

İnstagram Hesaplar nasıl Çalınıyor ?
İnstagram Hesabımı nasıl Korurum ?
İnstagram Hesabınız Çalındığında Yapacağınız İlk Şey
Çalınmış Hesaplarınız iyi mi Kurtarılır ?
İnstagram Hesaplar nasıl Çalınıyor ?
İnstagram hesap çalmanın bir kaç yolu vardır bunlardan bazılarını sayacak olursak oltalama hücumları, giriş meydana getirdiğinız uygulamalar yada mail hesabınıza meydana getirilen ataklar olarak bazı sınıflara ayrılabilir ve arttırılabilir. Oltalama saldırılarında instagram üzerinden işletme profilindeki mailler toplanıyor ve bu maillere instagramdan gelmişcesine feyk bir yazı hazırlanıp gönderiliyor. Peki içerikler iyi mi ? Size çoğu zaman şöyle bir senaryo sunarlar. Hesabınız saldırı altında, telif hakkı ihlal ettiniz veyahut size bu formu doldurun mavi tik vereceğiz doğal olarak şöyle ki söylemeyi unuttum.

Yazı sonunda sizlere ayrıca sahte olarak yaptıkları instagram fake phishing sitelerinin linkini de koyarlar, Alan adını ve scripti instagrama benzetmeye çalışırlar. Şunu ihmal etmeyin ki instagram sizden asla ve asla şifrenizi istemez istediği bir site görürseniz sakın giriş yapmayın. İkinci saldırı şekli olarak giriş meydana getirdiğinız uygulamalar siz bilmediğiniz instagram takipçi sitelerine, unfollow çözümleme sitelerine giriş yapmış olursanız eğer onların sistemlerine direk olarak şifrenizi vermiş olacaksınız. Sonuncu saldırı olarak mail atakları bu aralar nerdeyse sıfıra düşse de bu saldırı da dikkat edilmesi gereken bir husus. Aynı yöntemlerle mail inizi almak için uğraşabilirler. Bu tarz şeylerin hepsi genel olarak toplumsal mühendisliğe şu demek oluyor ki toplum mühendisliğine girer bunlara dikkat edilmelidir. Bu konu instagram hesabını güvene alma konusunun en temel ve bilinmesi gereken bir başlığıdır.

Instagram hesabını güvene alma
İnstagram Hesabımı nasıl Korurum ?
İnstagram hesabınızı güvende tutmak istiyorsanız en önce facebook ile instagrama bağlanın daha sonrasında mail adresi onaylamaı ve telefon tasdikını etken hale getirin. Ayarlar kısmından 2 faktörlü doğrulamayı etken edin ve şifrenizi bir kere değiştirin. Dilerseniz mail adresini de değiştirebilirsiniz. Hiçbir uygulamaya instagram hesabınızla giriş yapmayın ve mümkünse denemeyin. Verdiğiniz izinlere ve beni hatırla seçeneklerine dikkat edin.

İnstagram Hesabınız Çalındığında Yapacağınız İlk Şey
İnstagram hesabınız bir uygulamaya giriş yapmadan veya tıklamadan ele geçirildiyse yapmanız ihtiyaç duyulan o an instagrama kayıtlı mail adresinize girmek ve gelen instagram mailinde revert this change butonuna tıklamak olucaktır daha sonra direk olarak hesaba girecek ve doğrulamaya düşecektir. Hesabın gerçek sahibi hakkaten siz iseniz bu doğrulama bilgileri size aittir.

Çalınmış Hesaplarınız iyi mi Kurtarılır ?
Bunlardan önce bir tedbir fakatçlı olarak kendinizi bir gönderide etiketleyin niçin mi ? çünkü hesabınız ele geçirildiğinde etiketlediğiniz gönderiden yeni kullanıcı adını bulabilirsiniz veyahut eski kullanıcı adını aramaya yazdığınızda yeni kullanıcı adı otomatikman arama yerinde çıkar ama bunun da bir şartı var o kullanıcı adı bir kez değiştirilmişse, yani iki defa değiştirilmişse kullanıcı adını bu yolla bulamazsınız. Bulduğunuzu varsayarak devam ediyorum, instagramın mobil uygulamasından şifreni mi unuttun seçeneğine geliyoruz ve daha sonra bunlara erişimin yok mu yazısına tıklayınca eğer o hesaba o cihazdan girmiş iseniz bir biçim açılıyor dolduruyorsunuz ve gelen maili doğru bir halde yanıtlayıp hesabınızı geri alabiliyorsunuz.

Article Categories:
Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Don't Miss! random posts ..