Genel Kültür

Genel kültür nedir?

Geçmişten günümüze insan hayatıyla ilişkilendirilebilecek her türlü olgu veya olayın gerek tanımsal veyahut tarihsel bağlamda bilinmesi, başka bir deyişle konu hakkında kabaca bilgi sahibi olunması genel kültür olarak ifade edilir. Kültür hakkında fikir sahibi olmanın, kişinin yaşanmış veya hala yaşanmakta olan şeyler hakkında söyleyecek bir sözünün olması anlamına geldiği kabul edilirse bu bağlamda genel kültür daha genel, yani belli bir zaman dilimine ya da belli bir kültüre sınırlandırılmaksızın insanlık tarihi içerisinde değerlendirilebilecek her türlü konuyu kapsayabilmektedir. Popüler mekanlarda sık sık resmini gördüğümüz bir yapının nerede olduğu bilgisine sahip olmak veya belli bir toplumun içerisinden çıkmış o çok ünlü düşünürün nereli olduğunu bilmek buna verebileceğimiz birkaç örnekten biridir.

Genel Kültür Nasıl Edinilir?

Genel kültür edinmenin birkaç çok bilinen yolu vardır. Bunlardan hangisini tercih edeceğiniz tamamen sizin kişisel zevklerinize ve ilgi alanlarınıza bağlıdır. Kimisi bunu bulunduğu ülkeyi kimisi ise dünyayı gezerek yapmayı tercih ederken bir başkası mekan değiştirmeksizin dergileri, kitapları karıştırarak bunu yapmayı daha eğlenceli bulabilir. Sonuç olarak edinilecek bilgi büyük oranda aynıdır. Bahsettiğimiz bu iki yolu birbirinden ayıran şey ise edinilen bilginin tecrübesidir. Yani bilgiyi nereden edindiği sorulduğunda seyahat eden kişi yolculuğunun ayrıntılarından, okumayı tercih eden kişi ise okuduğu kitabın adından belki yazarından, hatta belki de o kaynağı nereden edindiğinden bahsedecektir.

Genel Kültür Sahibi Olmanın Faydaları Nelerdir?

Genel kültür sahibi olmanın kişiye ve sosyal hayatına getireceği fayda düşündüğümüzden çok daha fazladır. Kişiye getireceği faydalardan bahsedecek olursak ilk olarak kişinin dünya görüşlerinin bu çerçevede geliştiğini söylemek yanlış olmayacaktır çünkü insan geçmişte yaşanan olaylardan ders çıkarır ve böylece geleceği görebilir. Başka milletlerin tarihlerini, kültürünü ve yaşayış tarzını gözlemleyip ya da okuyup öğrenen insanın hayata tek bir yönden bakması düşünülemez. Genel kültür sahibi olan insan küresel olaylara ve sorunlara daha duyarlı hale gelecektir. Genel kültürün insanın sosyal yaşamına da faydası büyüktür. Herhangi bir ortamda ya da herhangi bir insanla -ki bu kişi sizin görüşünüzü de paylaşmayabilir- konuşup, sohbet edebileceğiniz bir konu mutlaka bulursunuz. Bu demektir ki aslında her insanla bir düzlemde anlaşabileceğiniz bir noktaya getirir sizi genel kültür sahibi olmak.

Article Categories:
Din ve Kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Don't Miss! random posts ..