Dini Bayramlarda Tatile Giden İnsanlar

Dini bayramlar müslüman inancına göre; oruç ibadetinin yapıldığı ramazan bayramı ve kurban kesme ibadetinin yapıldığı kurban bayramı olarak iki tanedir. En başta dini bayramlar örf ve adetlerin toplum içinde büyük yer kaplamaktadır. Müslümanlığın daha fazla ön plana çıkabildiği, dini aktivitelerin fazla yapıldığı huzur dolu günler olarak tanımlanmaktadır. Aile bağlarının güçlenmesine olumlu yönde katkı sağlayan dini bayramlar toplum birlik ve beraberliği içinde oldukça önem arz etmektedir.

Dini Bayramlar ve Toplum

Ramazan bayramında iftar sofraları kurulur, beraber teravih namazları kılınır, hoş sohbetler eşliğinde sahur yapılır. Bunlar hem insanların birbirlerine olan saygı ve sevgilerinin artmasına hem de dini duyguların daha yoğun yaşanmasına ortam oluşturan durumlardır. Bu ortamlarda yaşayıp büyüyen gelecek nesillerde bu gelenek ve göreneklerini devam ettirmektedir. Kurban bayramında ise Allah rızası için kesilen kurbanlar insanların paylaşma duygusunun ön plana çıkmasına vesile olmaktadır. Yaşlılar genellikle nerede o eski bayramlar demektedir. Onlara göre bayram kalabalık sofralar, kapı çalıp harçlık toplayan çocuklar, arayıp soran eş dost akraba demek. Din aslında birlikte olmayı, yaşlıları ziyaret edilmesi gerektiğini, hoş sohbetler eşliğinde yemekler yemeği ve en önemlisi paylaşmanı bu günler ile yapılmasını vesile kılmıştır.

Değişen Toplum ve Dini Bayramlar

Toplum değişti. Teknoloji gelişti. Bununla beraber insanoğlunun dünyaya bakışı kültüre bakışı da günümüzde şekil değiştirmiş bulunmaktadır. İş hayatında yoğun bir şekilde çalışan insan böyle günlerde hak tanınan resmi tatillerini kendine göre kafa dinlemek için kullanmaktadır. Bu günleri tatil olarak gören ve bunu bir şans olarak nitelendiren insanlar neler kaybedebilir? Mesela kültür değerlerinden uzaklaşır gitgide. Avrupalaşmak aslında onların yaşam tarzı gibi yaşamak değildir. Onlar gibi bir şeyler geliştirmektir. Toplumun temelindeki yapı taşları değişime uğrar ise o toplum içten zarar görmeye başlar. Denizde yüzmek, şezlongda güneşlenmek sadece bedeni dinlendirebilir. Ama bayramlarda yapılan ziyaretlerde ruhu dinlendirmektedir. Dini bayramlarda tatil yapılır şeklinde yaşayan insanlar gelecek nesillere o şekilde örnek olmaktadır ve yavaş yavaş geleneklerinin kaybolmasına en büyük katkıyı onlar yapmaktadır. O günlerden başka uzun tatili olmayan insanlar önce bayramını kutlayıp, aile ziyaretlerini yapıp büyüklerini mutlu ettikten sonra diğer günlerini kendilerine ayırabilirler. Çok yönlü düşünüp hem ruhunu hem bedenini mutlu etmek isteyenler tatil günlerini planlayarak yaşamlarına devam edebilmektedir.

Article Categories:
Din ve Kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Don't Miss! random posts ..